روش هایی وجود دارد برای اینکه مشخص شود آیا کپسول آتش نشانی شما هنوز قابل استفاده و سالم است یا خیر؟ از آنجایی که ممکن است فراموش کنید که در چه تاریخی کپسول آتش نشانی را خریداری کرده اید، بهتر است در فواصل زمانی مشخص اقدام به بررسی و بازدید کپسول خاموش کننده نمایید. بعنوان یک پیشنهاد می توانید بازدید کپسول آتش نشانی را همزمان با تست سنسورهای تشخیص دود یا سنسورهای مونوکسید کربن انجام دهید.

بازرسی ظاهری کپسول آتش نشانی

آیا صدمه و آسیبی در بدنه کپسول خاموش کننده مشاهده می کنید؟ آیا پین ضامن در محل خود قرار دارد؟ آیا پلمب ضامن کپسول سالم است؟ هرگونه صدمه از جمله شکستگی و ترک خوردن بدنه، خراب بودن دسته یا اهرم تخلیه و خراب بودن و یا شکسته بودن درجه فشار سنج می تواند بیانگر غیر قابل استفاده بودن کپسول خاموش کننده بوده و فورا باید اقدام به تعویض و یا تعمیر کپسول آتش نشانی در مراکز مجاز نمایید.

به درجه فشار سنج کپسول آتش نشانی نگاه کنید

آیا عقربه فشار سنج در ناحیه سبز رنگ قرار گرفته؟ اگر اینگونه است نشان می دهد که کپسول از نظر فشار گاز داخلی در وضعیت مناسبی قرار دارد اما چنانچه عقربه فشارسنج در ناحیه قرمز رنگ زیر ناحیه سبز قرار گرفته باشد نشان می دهد که گاز موجود در کپسول آتش نشانی به دلایلی تخلیه شده و باید فوراً نسبت به بررسی دلیل تخلیه گاز داخل سیلندر و شارژ مجدد کپسول آتش نشانی اقدام شود.

برچسب و یا نوشته های روی بدنه کپسول آتش نشانی را بررسی کنید

برچسب می تواند حاوی اطلاعاتی مانند تاریخ آخرین شارژ کپسول خاموش کننده و شرکت شارژ کننده کپسول آتش نشانی باشد. همچنین در صورتی که برچسب وجود نداشته باشد می توانید از روی بدنه کپسول اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید کپسول آتش نشانی را بررسی نموده و متوجه شوید که چه مدت زمانی از آن استفاده نشده است. پودر موجود در کپسول آتش نشانی پس از گذشت مدت زمان زیاد ممکن است سفت و کلوخه ای شده و قابل استفاده نباشد، بنابراین در صورتی که مدت زیادی از زمان خرید کپسول اطفای حریق گذشته باید حتما اقدام به شارژ مجدد آن نمایید.

کپسول آتش نشانی قدیمی را شارژ کنیم و یا آنرا جایگزین نماییم؟

در صورتی که مشخص شود کپسول خاموش کننده از نظر پوسیدگی و صدمات داخلی یا خارجی مشکل خاصی ندارد، بهتر است آنرا در شرکتهای مجاز شارژ کنید زیرا شارژ کپسول هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید خاموش کننده جدید دارد. به یاد داشته باشید که بعضی از قطعات کپسول آتش نشانی از جمله قطعات لاستیکی ممکن است در طول زمان پوسیده و از بین رفته باشند، بنابراین ممکن است تعویض قطعات معیوب هزینه ای معادل و یا نزدیک به خرید کپسول خاموش کننده نو داشته باشد.

آیا هنوز از سالم بودن کپسول آتش نشانی خود مطمئن نیستید؟

به یکی از مراکز مجاز شارژ و فروش کپسول آتش نشانی مراجعه کنید و خاموش کننده خود را برای بررسی و تست در اختیار آنها قرار دهید. در این مراکز تست بدنه کپسول و همچنین بررسی ظاهری آن توسط افراد متخصص انجام شده و می توانید در خصوص خرید یا شارژ کپسول آتش نشانی با اطمینان خاطر تصمیم گیری نمایید. اگر در اصفهان زندگی می کنید، همین حالا برای شارژ کپسول آتش نشانی خود با ما تماس بگیرید.