برای انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب باید چکار کنیم؟

هنگامی که در مورد انتخاب خاموش کننده مناسب فکر می کنید، ابتدا از خودتان سوال کنید چه نوع حریقی ممکن است اتفاق بیفتد؟ داشتن کپسول آتش نشانی مناسب برای انواع مختلف آتش سوزی اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از مردم تصور می کنند که یک کپسول آتش نشانی می تواند انواع مختلف حریق را خاموش کند و این موضوع اهمیت چندانی ندارد! بعضی از خاموش کننده ها دارای پودر هستند که می تواند به بعضی از تجهیزات حساس مانند کامپیوتر آسیب برساند، در حالیکه انواع دیگر باعث خسارت ناچیز شده و یا حتی هیچ خسارتی به اینگونه تجهیزات وارد نمی کنند. در ادامه جهت راهنمایی شما برای انتخاب نوع صحیح کپسول آتش نشانی، انواع حریق و نحوه انتخاب خاموش کننده مناسب برای هر یک از آنها شرح داده خواهد شد.

انواع آتش کدام اند؟

آتش به انواع مختلف شامل کلاس های A، B، C، D و K طبقه بندی می شود. کلاس حریق بر اساس نوع ماده سوختنی مشخص می گردد:

حریق نوع A:

این نوع آتش ناشی از مواد جامد نظیر چوب، کاغذ، پارچه، لاستیک و ... است.

حریق نوع B:

این نوع آتش ناشی از مایعات قابل اشتعال مانند نفت، بنزین، گازوئیل، روغن و ... و یا گازهای قابل اشتعال مانند گاز متان می باشد.

حریق نوع C:

در این نوع آتش، تجهیزات الکتریکی نظیر ترانس برق و کامپیوتر دخیل هستند.

حریق نوع D:

این نوع آتش ناشی از فلزات قابل اشتعال نظیر آلومینیوم و منیزیم می باشد.

حریق نوع K:

این نوع آتش ناشی از روغن های آشپزی بوده و در رستوران ها و آشپزخانه اتفاق می افتد.

چه نوع کپسول خاموش کننده برای چه نوع حریقی مناسب است؟

ارزیابی محل مورد نظر برای تعیین نوع، اندازه و وزن کپسول خاموش کننده دارای اهمیت می باشد. برای تعیین نوع کپسول خاموش کننده ابتدا لازم است نوع مواد موجود در محل مشخص گردد. در صورتی که در محل مورد نظر از مواد جامد اشتعال پذیری نظیر کاغذ، چوب، پلاستیک و پارچه استفاده می شود (حریق نوع A)، استفاده از کپسول آتش نشانی آب و گاز توصیه می شود. علاوه بر این کپسول پودر و گاز نیز برای این منظور قابل استفاده است اما کارایی خاموش کننده آب و گاز در مورد جامدات اشتعال پذیر بیشتر می باشد. برای مایعات و گازهای اشتعال پذیر (حریق نوع B)، استفاده از کپسول خاموش کننده پودر و گاز توصیه می شود. برای حریق نوع C (حریق ناشی از الکتریسیته) می توان از کپسول پودر و گاز و یا کپسول Co2 استفاده نمود.

انواع حریق و کپسول آتش نشانی مناسب برای هر یک از انواع آتش

بهترین کپسول آتش نشانی برای خانه شما کدام است؟

معمولاً در خانه یا دفتر محل کار از خاموش کننده های مناسب جهت حریق نوع B، A و C یعنی کپسول آتش نشانی پودر و گاز که برای خاموش کردن حریق ناشی از جامدات، مایعات و گازهای قابل اشتعال و همچنین حریق ناشی از برق مناسب است، استفاده می شود. همیشه در هر طبقه از خانه خود یک کپسول پودر و گاز داشته باشید (پارکینگ را فراموش نکیند) و مطمئن شوید که همه ساکنین از محل آنها اطلاع دارند. همچنین می توانید یک کپسول CO2 را در آشپزخانه قرار دهید.

کپسول آتش نشانی مناسب رستوران ها و آشپزخانه ها کدام است؟

از آنجایی که در اماکنی مانند رستوران ها یا آشپزخانه ها از روغن های سرخ کردنی استفاده می شود و امکان آتش سوزی ناشی از روغن بیشتر است، استفاده از کپسول های خاموش کننده مناسب حریق نوع K مانند کپسول آتش نشانی پودر و گاز و کپسول آتش نشانی فوم توصیه می شود. همچنین جهت جلوگیری از آلوده شدن مواد غذایی و محیط آشپزخانه می توان از کپسول آتش نشانی CO2 در رستوران و آشپرخانه استفاده نمود. بنابراین توصیه می شود هر دو نوع خاموش کننده پودر و گاز و CO2 در اینگونه مکانها وجود داشته باشد.

کپسول آتش نشانی را کجا قرار دهیم؟

متخصصان توصیه می کنند که در هر طبقه حداقل یک کپسول خاموش کننده در محلی قرار داشته باشد که در صورت وقوع آتش سوزی، افراد برای پیدا کردن آن مجبور نباشند فاصله زیادی را طی کنند. در صورتی که کپسول خاموش کننده آتش به سرعت قابل دسترسی باشد، می توان آتش را خیلی زود مهار کرده و از گسترش آن و ایجاد خسارتهای جانی و مالی جلوگیری نمود. بنابراین نصب کپسول آتش نشانی در راهرو هر طبقه و در مکانی که به راحتی در دسترس و قابل مشاهده باشد توصیه می گردد. پیشنهاد می شود یک کپسول پودر و گاز در هر طبقه وجود داشته باشد و یک کپسول CO2 برای آشپزخانه، یک کپسول پودر و گاز برای پارکینگ و یک کپسول CO2 برای اتاق آسانسور در نظر گرفته شود.

نکات مهم در مورد کپسول خاموش کننده:

خاموش کننده های دستی به سادگی قابل انتقال به محل حریق هستند اما باید توجه داشت که این خاموش کننده ها برای اطفاء آتش سوزی های کوچک کاربرد داشته و در صورت گسترده بودن آتش باید با آتش نشانی (125) تماس گرفت. دقت کنید که کپسول آتش نشانی باید در محل مناسب قرار داده شود تا به سادگی در دسترس بوده و از مواد قابل اشتعال و تجهیزاتی که ممکن است باعث آسیب رساندن به آنها شود مقداری فاصله داشته باشد. همچنین از قرار دادن کپسول ها در نزدیکی حرارت یا زیر نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید کپسول آتش نشانی از منوی تماس با ما استفاده کنید.تماس با ما