بزرگترین خطر برای امنیت افراد بلافاصله بعد از زلزه، آتش سوزی و انفجار می باشد. بنابراین آمادگی و ایمن سازی ساختمان ها و تاسیسات و داشتن کپسول آتش نشانی در ساختمان می تواند نقش مهمی در کاهش تلفات زمین لرزه داشته باشد. قبل از قرن بیستم، زمین لرزه ها اغلب باعث واژگونی شمع های در حال سوختن، بخاری ها و اجاق های حاوی مایعات خطرناک می شدند. امروزه ترکیدن لوله های انتقال گاز و آسیب کابل های برق، عمده ترین دلایل آتش سوزی پس از زمین لرزه هستند. علاوه بر این، زلزله می تواند دسترسی به تجهیزات آتش نشانی را مسدود کرده و به مخازن آب سیستم های اطفاء حریق و همچنین سیستم های لوله کشی آب آسیب برساند که این امر باعث مختل کردن روند مقابله با آتش سوزی می شود. همچنین زمین لرزه های شدید با تخریب جاده ها و ایجاد تصادفات رانندگی، دسترسی به اماکنی که دچار حریق شده اند را با دشواری روبرو می سازند. هنگام وقوع زلزله امکان آزاد شدن مواد قابل اشتعال وجود دارد که با ایجاد جرقه در اثر آسیب به سیم کشی ها و تجهیزات الکتریکی می تواند منجر به شروع آتش سوزی گردد. از مشهورترین زمین لرزه هایی که منجر به آتش سوزی های گسترده شده می توان به زلزله سال 1906 در شهر سان فرانسیسکو آمریکا اشاره کرد که در آن به بیش از 90 درصد ساختمان ها آسیب وارد شد.

چگونه برای آتش سوزی و یا انفجار ناشی از زلزله آماده شویم؟

برای ساختمان محل زندگی باید طرح فرار ساکنین وجود داشته و خروجی های اضطراری با نصب تابلو مشخص شوند. برای اتاق های خواب می توان دو خروجی شامل درب و پنجره اتاق در نظر گرفت. تمرین های سالیانه برای خروج ساکنین در مواقع آتش سوزی اهمیت زیادی دارد. نصب سیستم های تشخیص دود در سقف خانه و تست سالم بودن آنها اقدام مهم دیگری است که باید انجام شود. همیشه کپسول آتش نشانی در آشپزخانه، پارکینگ و خودرو خود داشته باشید زیرا هنگام وقوع زمین لرزه های شدید امکان آسیب دیدن لوله های آب و مخازن آب سیستم های اطفاء حریق وجود داشته و بهترین کپسول خاموش کننده برای اطفاء حریق هنگام زلزله، کپسول آتش نشانی پودر و گاز می باشد. به یاد داشته باشید که در صورتی که آتش کوچک بوده و زلزه پایان یافته است اقدام به خاموش کردن حریق نمایید و در صورتی که خطر ریزش ساختمان و یا انفجار ناشی از نشت گاز وجود دارد به سرعت از محل دور شده و اجازه دهید مراکز امداد رسانی و آتش نشانی اقدام به مهار آتش سوزی نمایند. تنها از چراغ های باطری دار یا شارژی برای مواقع اضطراری استفاده کنید زیرا استفاده از شمع و یا کبریت بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار گردد. داشتن جعبه کمک های اولیه برای مصدومین احتمالی باید در نظر گرفته شود.

اقدامات مهم هنگام وقوع زمین لرزه:

  • اگر داخل خانه هستید، به سرعت در زیر میز پناه گرفته یا به سرعت از طریق در یا پنجره از خانه خارج شوید.
  • در صورتی که بیرون از خانه هستید، سریعاً به یک محوطه باز که خانه یا دیوار و یا درخت در اطراف شما نباشد بروید.
  • اگر داخل خودرو هستید، با کم کردن سرعت در مکانی که از پل ها و درختها فاصله داشته باشد متوقف شده و داخل وسیله نقلیه بمانید.
  • در صورتی که سنسور تشخیص دود از کار افتاده و بوی گاز یا دود را احساس می کنید، با حفظ خونسردی به سرعت از محل خارج شوید.
  • آژیر خطر را فشار داده و از طریق پله ها خارج شوید. به یاد داشته باشید که هرگز از آسانسور برای خروج استفاده نکنید.
  • در صورتی که اطمینان دارید شخص دیگری در محل نیست، هنگام خروج درب پشت سرتان را ببندید و قبل از باز کردن درهای خروج، ابتدا آنرا لمس کنید و در صورتی که داغ است از باز کردن آن خودداری کرده و از مسیر دیگری خارج شوید.
  • اگر در خانه ای که در حال سوختن است گیر افتاده اید و امکان خروج وجود ندارد، نزدیک پنجره رفته و از آنجا درخواست کمک کنید. در صورتی که به کپسول آتش نشانی دسترسی دارید آنرا همراه خود داشته باشید و سعی کنید تا رسیدن کمک با استفاده از آن از گسترش آتش به نزدیک خود جلوگیری نمایید.