شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که مواد داخل کپسول آتش نشانی چیست؟ انواع مختلف کپسول آتش نشانی دارای مواد خاموش کننده متفاوتی هستند. بعنوان مثال در داخل کپسول آتش نشانی CO2 از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. از آنجایی که خاموش کننده های پودر و گاز رایج ترین نوع کپسول آتش نشانی هستند، در ادامه به انواع پودر خاموش کننده موجود در کپسول آتش نشانی پرداخته می شود.

انواع مواد تشکیل دهنده پودر کپسول آتش نشانی:

در حال حاضر بیشترین ترکیب مورد استفاده در پودر خاموش کننده ها، بیکربنات سدیم می باشد که معمولاً به صورت ترکیب با سایر ترکیبات خاموش کننده نظیر فسفات آمونیوم و سولفات آمونیوم و بیکربنات پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات خاموش کننده رایج نظیر بیکربنات سدیم برای خاموش کردن حریق ناشی از روغن ها، گریس و مایعات قابل اشتعال که تحت عنوان حریق نوع B شناخته می شود، مناسب هستند.

نحوه عمل پودر آتش نشانی:

هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی، تجزیه حرارتی ترکیبات بر پایه کربنات باعث ایجاد گاز دی اکسید کربن می شود که این گاز مانع از رسیدن اکسیژن به آتش می گردد، همچنین مونو آمونیوم فسفاتی که در اثر حرارت ذوب شده، یک لایه فوم مانند بر روی سطح مواد ایجاد می کند که با جلوگیری از رسیدن اکسیژن به مواد در حال سوختن باعث خاموش شدن آتش می شود. پودرهای خاموش کننده بر پایه ترکیبات کربنات برای مقابله با حریق تجهیزات الکتریکی که تحت عنوان حریق کلاس C شناخته می شود، مناسب می باشند اما به تنهایی در مقابله با حریق ناشی از چوب و ذغال و جامدات یا حریق کلاس A چندان موثر نیستند و دلیل آن این است که این ترکیبات خاموش کننده به سطح داغ مواد در حال سوختن نمی چسبند و در نتیجه امکان آتش گرفتن مجدد مواد وجود دارد. به دلیل مشابه پودر خاموش کننده حاوی کربنات ها به تنهایی قادر به خاموش کردن حریق فلزات یا حریق کلاس D نمی باشد. بنابراین نیاز است از ترکیبات دیگری برای خاموش کردن اینگونه حریق ها استفاده نمود. از جمله ترکیباتی که برای بهبود کارایی پودر خاموش کننده حاوی بیکربنات استفاده می شود می توان به فسفات ها نظیر مونو آمونیوم فسفات و سولفاتها نظیر سولفات آمونیوم اشاره کرد. این ترکیبات در دمای بالا ذوب شده و یک لایه نازک بر روی سطح مواد در حال سوختن ایجاد می کنند و به آنها می چسبند و از این طریق مانع رسیدن اکسیژن و آتش گرفتن مجدد مواد می شوند اما اینگونه ترکیبات برای خاموش کردن حریق تجهیزات الکتریکی گزینه خوبی نمی باشند زیرا می توانند باعث خسارت به اینگونه تجهیزات شوند. برای مشاهده جزئیات بیشتر کپسول آتش نشانی پودر و گاز کلیک نمایید.

مقایسه ترکیبات مورد استفاده در پودر داخل کپسول آتش نشانی:

ترکیبات پتاسیم نسبت به ترکیبات سدیم دارای خاصیت خاموش کنندگی قوی تری هستند. بعنوان مثال بی کربنات پتاسیم بهتر از بی کربنات سدیم در خاموش کردن آتش موثر است. اما پایداری ترکیبات پتاسیم به دلیل تمایل آنها به جذب رطوبت و همچنین امکان تجزیه شدنشان، نسبت به ترکیبات سدیم کمتر است. بنابراین از بی کربنات پتاسیم به دلیل ناپایدار بودن و تمایل به کلوخه شدن، کمتر در کپسول آتش نشانی استفاده می شود. مشخص شده که نمک فلزات قلیایی از جمله نمک پتاسیم در ترکیب با اسید گلوکونیک می تواند بعنوان بخش مهمی از ترکیبات پودر شیمیایی کپسول های آتش نشانی، به تنهایی یا بصورت ترکیب با مقادیر اندکی عامل ضد کلوخه شدن و عامل ضد جذب رطوبت و یا بصورت ترکیب با سایر پودرهای شیمیایی خشک از جمله بی کربنات سدیم، فسفات آمونیوم و سولفات آمونیوم مورد استفاده قرار بگیرد. این گلوکوناتها پایدار بوده و رطوبت جذب نمی کنند و دارای خواص خاموش کنندگی بسیار خوبی می باشند.

مشخصات پودر خاموش کننده مناسب برای کپسول های آتش نشانی:

ترکیبات موجود در پودر خاموش کننده باید پایدار بوده و در دمای بالا تجزیه نشوند، سمی و مضر نباشند، نباید جاذب رطوبت باشند، بین قیمت و قدرت خاموش کنندگی آنها ارتباط منطقی وجود داشته باشد، باید به سادگی و در مقادیر فراوان قابل تولید بوده و همچنین ماده خاموش کننده باید قابل ترکیب و استفاده با سایر ترکیبات خاموش کننده نظیر فسفاتها و سولفاتها بوده و با آنها واکنش ندهد. بررسی ها نشان می دهد که نمکهای فلزات قلیایی و گلوکونیک اسید دارای خصوصیات فوق بوده و بعنوان یک ترکیب خاموش کننده خوب در کپسول آتش نشانی قابل استفاده هستند. این نمکها کاملاً غیر سمی بوده و دارای خاصیت خاموش کنندگی خوبی می باشند، جاذب رطوبت نبوده و به صورت انبوه قابل تولید هستند. گلوکونیک اسید از طریق اکسیداسیون ملایم دکستروز تولید شده و اتم هیدروژن گروه کربوکسیل آن به سادگی قابل جایگزینی با فلزات قلیایی نظیر پتاسیم است. اگرچه نمکهای گلوکونیک اسید با فلزات قلیایی به سادگی قابل تولید و در دسترس هستند، اما سایر ایزومرها نظیر تالونیک اسید و مانونیک اسید هم قابل استفاده هستند. بیشتر از ایزومر L گلوکونیک اسید به دلیل اینکه به سادگی در دسترس است استفاده می شود اما ایزومر D و یا مخلوط ایزومرهای L و D نیز قابل استفاده هستند. بنابراین می توان از گلوکونات پتاسیم همراه با ترکیبات خاموش کننده دیگر نظیر بی کربنات سدیم، فسفات آمونیوم و سولفات آمونیوم بعنوان پودر خاموش کننده در کپسول آتش نشانی استفاده کرد.

هنگامی که گلوکونات پتاسیم حرارت می بیند، کاراملیزاسیون گلوکونات (گلوکز) باعث ایجاد لایه ای بر روی سطح مواد در حال سوختن شده و از این طریق مانع رسیدن اکسیژن به مواد در حال احتراق شده و به اطفاء حریق کمک می کند. از اینرو استفاده از این ترکیب خاموش کننده همراه با ترکیبات اصلی موجود در پودر کپسول اتش نشانی باعث افزایش قدرت خاموش کنندگی آن می شود. بعنوان مثال می توان از پودر خاموش کننده حاوی ۸۸ درصد بیکربنات سدیم، ۱۰ درصد گلوکونات پتاسیم و ۲ درصد مواد ضد جذب رطوبت در خاموش کننده استفاده نمود. لازم به ذکر است که جهت جلوگیری از کلوخه شدن پودر موجود در خاموش کننده و حفظ عملکرد مناسب کپسول آتش نشانی لازم است که پودر کپسول آتش نشانی به صورت سالیانه تعویض شده و خاموش کننده مجدداً شارژ شود. برای شارژ کپسول آتش نشانی در اصفهان با ما تماس بگیرید.